Prvá menštruácia u dievčaťa: Ako o nej hovoriť, ako dieťa pripraviť a akým mýtom sa vyhnúť, radia detská lekárka a psychologička

Pôvodne publikované 5. 11. 2023 na stránke najmama.sk
Autorka článku: Andrea Farkašová v spolupráci s našou kolegyňou nelou Nelou Szászovou
Foto: iStock

Kedy možno očakávať prvú menštruáciu a ako o tom začať s dcérou doma rozprávať? Akým mýtom sa treba vyhnúť, čo určite NErobiť a aké fakty by ste mali poznať? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o menarche – prvej menštruácii v spolupráci s odborníčkami.

Prvé krvácanie – menarche sa u dievčat neobjaví len tak. Je výsledkom obdobia puberty, pohlavného dospievania, do ktorého vstupujú deti okolo 9. roku života (priemerne sa udáva okolo 11. roku). Je rovnako plné zmien ako vo fyzickej, psychickej, tak aj sociálnej oblasti.

Platí, že rok až tri pred prvou menštruáciou si môžete u svojich dcér všimnúť hneď niekoľko zmien – objavujú sa prvé sekundárne pohlavné znaky ako rast chĺpkov na genitáliách, v podpazuší, rast prsníkov, telesný pach (pot už bude cítiť), mastnejšie vlasy, rovnako pokožka – objavuje sa akné.

Okrem prvej menštruácie u dievčat a prvých nočných polúcií u chlapcov dochádza aj k zrýchlenému rastu a mnohým ďalším zmenám (u dievčat aj priberanie v ramenách, stehnách, bokoch, ktoré sú širšie a okrúhlejšie), ktoré sa dejú postupne, nie zo dňa na deň.

„V emočnej oblasti sa môžu objavovať rýchle zmeny nálad, tendencia k negativizmu, afektívne výbuchy, impulzivita. Vývin detí nie je pravidelný, u niekoho nastupuje skôr, u niekoho neskôr, medzi deťmi vládne veľká variabilita a je to úplne v poriadku,“ vysvetľuje na úvod aj psychologička z Ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie Centra Psyché v Bratislave Mgr. Nela Szászová.

Menarche – čo sa v tele deje

Keď sa u vás začína menštruačný cyklus, mozog dá povel telu, aby začalo s produkciou hormónov ako estrogén a progesterón (a ďalších). Dochádza k dozrievaniu vajíčka v jednom z vaječníkov, uvoľneniu, teda ovulácii a jeho putovaniu vajíčkovodom smerom k maternici, ktorej sliznica (endometrium) hrubne, aby sa pripravila na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Ak nedôjde k oplodneniu, vajíčko odumrie a sliznica sa odlupuje, cievy v nej sa narušia a krvácajú a všetko to vychádza z tela von. Tento proces sa u vás deje viac menej pravidelne každý mesiac.

U dievčat menarche nepríde len tak. Okrem vyššie spomínaných zmien sa u dievčaťa objavuje aj prvý výtok cca 6-12 mesiacov pred prvou menštruáciou – je biely, žltkastý alebo číry (nezapácha a nesprevádza ho svrbenie). Menarche nastane u vášho dieťaťa kedykoľvek medzi 9-16. rokom, priemerne sa udáva medzi 12-13. rokom, ale aj 10-15., zvyčajne v čase ako ste mali prvý menzes vy, biologická matka.

Vzhľadom k zmenám životného prostredia aj životného štýlu majú dievčatá skôr menštruáciu, začína rádovo tak cca o 2 roky skôr. Sú prípady, kedy 10-ročné dievča príde, že sa spustila prvá menštruácia… V mojej ambulancii som mala prípad, kedy sa menštruácia objavila u 9-ročného dievčatka,“ vyjadrila sa aj pediatrička MUDr. Andrea Hervayová, MPH z Ambulancie pre deti a dorast Medped v Senci.

Príznaky prvej menštruácie? Niekedy k nám prídu deti s bolesťami v podbrušku

Niektoré dievčatá dostanú menarche bez varovania, iným sa môžu objaviť (alebo sa budú objavovať neskôr) symptómy typické pre PMS (premenštruačný syndróm) ako akné, nafukovanie a bolesť v podbrušku, citlivosť prsníkov, bolesti chrbta či hlavy, zápcha alebo hnačka, podráždenie alebo emocionálna citlivosť, chuť do jedla (na sladké), problémy so spánkom, biely či priesvitný výtok.

„Medzi prvé príznaky patria napríklad bolesti v podbrušku, stopy krvi v moči, výtok či zdurenie prsníkov. Toto všetko patrí k puberte. Niekedy, keď vyšetríme moč pri bolesti v podbrušku, už ako pediatrička viem, že sa blíži prvá menštruácia. Je to vtedy skutočne super, lebo viem dieťa na to pripraviť a matke vysvetliť a upokojiť.

Ale tieto prípady sú len zriedkavé. Stane sa aj, že si matka ani nevšimne, že jej dcéra dostala prvú menštruáciu,“ menuje ďalej MUDr. Hervayová.

Prvá menštruácia je dôležitý míľnik puberty. Znamená, že je dievča schopné počať dieťa a teda otehotnieť. No nielen že je to začiatok reproduktívnych rokov, ale aj významná tranzícia tela z detstva do dospelosti. Prvú menštruáciu dostanú aj transgender a nebinárni ľudia.

Ako dlho trvá prvá menštruácia a ako často ju dostanem?

Prvá menštruácia môže trvať len pár dní a môže ešte potrvať, než sa spravidelní. Čo to znamená? Menštruácia v priemere trvá od 3 do 5 dní, ženy hlásia od 2 do 7 až 8 dní. Prvé dva dni býva krvácanie najsilnejšie, potom slabne až na pár škvŕn na intímke.

U dievčat v puberte môže menštruácia po prvej menarche pokojne niekoľkokrát vynechať alebo prichádzať a odchádzať každé 3-6 týždňov, pokojne aj len párkrát za rok. Je to úplne normálne, než sa ustáli – rátajte aj s 2-3 rokmi, niekedy 6, než sa telo naučí regulovať a uvoľňovať reproduktívne hormóny. Každé telo má svoj vlastný čas a režim.

Menštruačný cyklus trvá u každej ženy odlišne a dokonca sa mení v čase (napríklad po pôrode, alebo po stresovej udalosti môže vynechať, aj v závislosti od stravy či životného štýlu). Normálne by mal trvať 21 až 45 dní (v priemere 28-dňový cyklus). To, koľko to bude u vašej dcéry, sa dozviete, až keď bude pravidelnejší a zaznamená si ho v menštruačnom kalendári.

Pozor však aj na ďalšiu maličkosť – dievčatá sú v období puberty veľmi citlivé, cítia sa odlišne, niektorým sa zníži sebavedomie v závislosti od spokojnosti s telom. Môžu sa cítiť zahanbene, nekomfortne, vystrašene. Stres, ale aj slabá výživa či podvýživa môžu spôsobiť ďalšie nepravidelnosti či absenciu menštruácie. Viac nižšie, kde sme sa s psychologičkou zhovárali o tom, ako sa rozprávať o menštruácii s deťmi a čo nerobiť.

Koľko krvi stratím? Ako vyzerá menštruačná krv?

Počas prvých dní, kedy je menštruácia najsilnejšia, je krv červená až tmavočervená. Nech sa dcéra nezľakne, ak objaví kus krvavého tkaniva, zrazeniny a chuchvalce. Sú to odlupujúce sa časti endometria. Ďalšie dni krvácanie slabne, krv je ružová, hnedá až čierna. Menarche však môže trvať len pár dní a krvácanie môže byť veľmi slabé – len pár kvapiek krvi.

Celkovo žena stratí, hoci sa jej to nemusí zdať, len niekoľko lyžičiek krvi – priemerne 5-12 čajových (tretina šálky).

Prečo cítim kŕče? Môžem športovať a kúpať sa?

Pri menarche je možné, že dievčatá nepocítia žiadne menštruačné bolesti či kŕče. Zvyčajne ale kŕče pomáhajú telu uvoľniť prebytočné zhrubnuté tkanivo na stenách maternice. Pomôcť môžu teplé obklady (suché teplo), lieky na zmiernenie bolesti alebo cvičenie a strečing. Ak by boli bolesti neznesiteľné alebo sa vám niečo nezdá, nebojte sa poradiť s gynekológom či gynekologičkou.

Dcéra sa nemusí báť športovať a vykonávať ďalšie bežné aktivity, participovať na akýchkoľvek športoch alebo plávať. Cvičenie a šport práve zmierňujú bolesti, kŕče aj diskomfort. Pri plávaní je ale užitočné predstaviť dcérke tampóny – najmenšej veľkosti.

Čo všetko možno pri menštruácii dnes používať?

Dieťaťu je vhodné od malička prízvukovať a učiť ho správnej hygiene, vrátane tej intímnej – to znamená, ako sa po použití WC vytierať, aj aké možnosti má, keď dostane menarche.

Nebojte sa dcérke, keď cítite, že menarche sa blíži, pribaliť do školy aj menštruačné vložky a náhradné nohavičky, aby ju menarche v škole neprekvapila a nevydesila. Naučte deti využívať kozmetiku pre intímnu hygienu, pravidelne si pohlavné orgány umývať a vymieňať spodnú bielizeň. Využiť môžete dnes tieto produkty počas menštruácie:

1) Vložky
Na trhu je obrovský výber druhov a veľkostí vložiek, ktoré sa na rozdiel od tampónov a menštruačných kalíškov nezavádzajú dovnútra vagíny, ale sa nalepia na nohavičky – najlepšie za pomoci krídeliek, a menia pravidelne každých pár hodín (4-8) podľa intenzity krvácania.

Najtenšie sú tzv. intímky, ktoré si dievčatá a ženy volia pri špinení, výtoku alebo na konci menštruácie, kedy krv netečie, ale sa objavuje len pár kvapiek. Existujú aj vložky na noc alebo prvé dni menštruácie. Nájdete aj parfumované, no pre citlivosť intímnych partií ich nezvládajú všetky ženy, lebo vyvolávajú podráždenie.

2) Tampóny
Ďalší pomocníci, ktorí absorbujú krv, no vkladajú sa priamo do pošvy – pre začiatočníčky je vhodné zaobstarať si tampóny aj s aplikátormi – ak sa totiž nevložia dostatočne hlboko, zavadzajú a vytvárajú pocit nekomfortu. Ak sa vložia správne, žena nič necíti.

Nemôžu sa v tele „stratiť“, ako sa mnohé dievčatá obávajú, pretože majú na konci šnúrku, ktorá má trčať von z vagíny. Stačí za ňu zatiahnuť, prípadne zatlačiť, aby ste pomohli tampónu vyjsť z tela von.

Vyberáte si z rôznych veľkostí, meníte každých maximálne 8 hodín (najlepšie 4-6) podľa intenzity krvácania – lepšie je ale meniť si pravidelne a častejšie, aby ste zredukovali riziko infekcie, teda toxického šoku pre možnú prítomnosť baktérií.

3) Menštruačné kalíšky
Ide o „nádobky“ na krv z lekárskeho silikónu, ktoré sa zavádzajú priamo do pošvy – je dobré sa spôsob vkladania naučiť, pretože sa pravidelne „vylievajú“, kdekoľvek sa nachádzate. Vydržia od 6 mesiacov po niekoľko rokov (10), ak sa o ne správne staráte.

Je dôležité ich pravidelne čistiť (vyvariť) a meniť každých maximálne 12 hodín, aby ste znížili riziko infekcie pre možnú prítomnosť baktérií. Opäť máte možnosť vyberať si podľa veľkostí (v závislosti na tom, či ste rodili) – pre dievčatá je vhodná najmenšia.

4) Látkové vložky alebo látkové menštruačné nohavičky
Obsahujú špeciálnu saciu látku, ktorá absorbuje a zachytí menštruačnú krv. Treba ich pravidelne prať podľa inštrukcií výrobcu. Vyberajte z rôznych typov a úrovní absorbovania krvi.

Je potrebný menštruačný kalendár?

Nie je nutný, ale je veľkou výhodou a dokonca potrebný, aby ste zachytili akékoľvek nepravidelnosti v menštruačnom cykle, alebo ste vedeli, kedy približne príde ďalší menzes. A hoci to prvé roky potrvá, než sa bude dať v prípade vašich dcér hovoriť o pravidelnosti, je dobré tento návyk pestovať od začiatku.

„Viesť si menštruačný kalendár je úplná samozrejmosť u každej ženy. Treba to naučiť aj dievčatá, aby mali prehľad o svojej hormonálnej aktivite,“ pripomína aj pediatrička.

Do kalendára si môže dcérka zaznačovať nielen dni menštruácie, ale aj symptómy, špinenie medzi menštruáciami, čo pomôže spoznať svoje telo, naučiť sa rozumieť mu, ale pomôže to tiež v prípade, ak sa vyskytnú v budúcnosti akékoľvek problémy, ktoré bude riešiť s gynekológom či gynekologičkou.

Budem mať menštruáciu navždy?

Nie. Reprodukčné roky ženského tela trvajú obmedzený čas – zvyčajne do 45-55 rokov, kedy začína menopauza. Teda s menzesom rátajte na niekoľko dekád.

Pozor však, menštruácia môže kedykoľvek počas života dievčaťa a ženy vynechať – závisí to od, ako sme spomínali vyššie, úrovne stresu (priveľa stresového hormónu kortizolu potlačí produkciu estrogénu), ktorú prežíva, rôznych ochorení, ktoré môžu menštruáciu stopnúť, poruchy príjmu potravy – anorexie a bulímie. Aj intenzívny šport môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu alebo ju zastaviť.

Kedy je treba prvýkrát navštíviť gynekológa/ičku?

Je dôležité dbať na preventívne lekárske prehliadky, aj čo sa týka gynekológa a gynekologičky. Prvá návšteva je dôležitá pre vybudovanie vzťahu s lekárkou či lekárom. Prvá prehliadka môže byť zoznamovacia, dievčatá sa môžu popýtať otázky, ktoré ich zaujímajú, týkajúce sa vlastného tela či sexu, ochrany voči otehotneniu či pohlavne prenosných chorobách.

Záleží od vašej dcéry, malo by to byť vo veku 13-15 rokov. Myslite tiež na to, že v prípade akýchkoľvek problémov sa gynekologička či gynekológ pýtajú na prvý deň poslednej menštruácie, aj vtedy príde vhod menštruačný kalendár.

Návštevu gynekologičky či gynekológa neodkladajte, ani keď:

  • dcére nezačala menštruácia do veku 15-16 rokov, alebo začala pred dosiahnutím 8. roku veku
  • zažívate krvácanie a špinenie aj medzi jednotlivými periódami, alebo máte menzes každých menej ako 21 dní
  • zažívate bolesti, ktoré vám nedovolia vyjsť z postele alebo sa zúčastňovať denných aktivít
  • krvácanie je tak silné, že každú hodinu, dve si musíte meniť svoj tampón
  • perióda trvá dlhšie ako 7-8 dní
  • máte menštruáciu už niekoľko rokov a stále nie je pravidelná
  • vyskytlo sa svrbenie, zapáchajúci výtok a kŕče v podbrušku

Čo znamená amenorrhea?

Ak dievča nemá menzes. Pre niektoré dievčatá je úplne normálne, keď do 16 rokov ešte nemajú prvú menštruáciu. Ak však nemajú ani po tomto veku, nazýva sa to primárna amenorrhea, teda kompletná absencia menštruácie do 15-16 roku veku. Je vtedy potrebné pre istotu kontaktovať lekára či lekárku, aby sa zistilo, či je všetko v poriadku, či dievča netrpí zdravotnými problémami.

„Aj v prípade, ak má menštruáciu priskoro, alebo sa vyskytujú aj prípady, keď ešte v 15 rokoch nemá menštruáciu, sa dievča musí dôkladne vyšetriť, či nie je za tým hormonálna porucha alebo závažná choroba. Spolupráca s detskými gynekológmi či gynekologičkami je však nulová. Jednak preto, že ich je strašne málo, jednak preto, lebo sú zaneprázdnení,“ priznala MUDr. Hervayová.

Ak sa objavila prvá a ďalšia menštruácia, dievča malo klasický menštruačný cyklus, ale zrazu sa neobjaví viac ako 3 mesiace za sebou, vtedy ide o sekundárnu amenorrheu.

Čo je mojou úlohou ako rodiča?

V prvom rade sa s dieťaťom pravidelne zhovárať o téme sexuality, prvej menštruácie, častiach ženského tela aj o zmenách, ktoré skôr či neskôr v živote dievčaťa prídu.

„Vyhnúť sa treba prílišnému používaniu zdrobnenín a je vhodné nazývať pohlavné orgány vlastnými menami, menštruáciu menštruáciou, najmä pri väčších deťoch. Menším stačí vysvetliť, že menštruácia je súčasť ženského dozrievania a raz to čaká aj ich a budeme pri nich, keď to príde,“ upozorňuje psychologička.

Držte sa faktov, nestrašte, tému nebagatelizujte ani nezveličujte, pomôžte si vlastnými skúsenosťami, ale nezabudnite podotknúť, že každé telo je unikátne a teda aj skúsenosť vašej dcéry môže byť odlišná od vašej.

Vysvetlite možnosti menštruačných produktov, ktoré dcéra môže využívať. Pomôžte im vysporiadať sa s prípadnou bolesťou, nafukovaním, ale aj možnosťami, ako, čo prať, keď krv pretečie cez vložku, tampón alebo nohavičky.

Niekedy však ako matka prídete na to, že vaša dcéra už dávno ovláda množstvo informácií o prvej menštruácii z rozhovorov s priateľkami zo školy. Je vtedy potrebné si ich vypočuť a usmerniť, alebo napraviť chybné. Aj podľa detskej lekárky sa stáva, že až v ambulancii mamičky začínajú byť v obraze, čo všetko ich dcéry vedia, keď sa ich zrazu na tému spýta ona sama.

„Mamičky by som zaradila do troch skupín. Prvá sú tie, ktoré stresujú a často riešia veci, ktoré netreba. Druhá rieši skutočne podstatné veci a tretia, asi najväčšia skupina mamičiek nerieši nič. Je to spôsobené digitálnou dobou, zmenami, ktorými spoločnosť prechádza posledné roky,“ komentuje pediatrička Hervayová.

Napokon je dôležité uvedomiť si, že zmeny nie sú len fyzické a hlad po vedomostiach a skúsenostiach iných žien sa nedá uspokojiť len hodinami biológie či etickej výchovy na školách. Ide aj o to, ako s dcérami komunikujeme. O tom sme sa zhovárali aj s psychologičkou Mgr. Nelou Szászovou:

Časté mýty o menštruácii, o ktorých si naše dcéry rozprávajú

V rámci výchovného poradenstva pre rodičov alebo psychoterapie s dieťaťom sa aj psychologička Szászová stretla s otázkami rodičov a detí o menarche. „Stáva sa, že dievčatá nie sú dostatočne a správne o menštruácii informované. Stretávam sa s mýtami, že počas menštruácie sa nesmie športovať, kúpať, krvácanie je rovnako silné u každej ženy, slúži len na splodenie detí, každé dievča má výkyvy nálad.

Preto v našej praxi odporúčame, aby si rodičia naštudovali niektoré informácie dopredu, premysleli si, čo chcú v rozhovoroch s dcérou povedať a ako, aby ju nevystrašili. Na trhu dnes nájdeme rôzne knihy, videá. Je dôležité dcére povedať, že všetky zmeny na tele vrátane menzesu sú prirodzeným procesom ženského tela a sú známkou zdravého vývinu.

Edukácia o hygiene by mala byť súčasťou rozhovoru,“ vysvetľuje Szászová s tým, že keď dcéry porozumejú, čo sa to vlastne deje, ľahšie si privykajú na zmeny a ľahšie prijímajú novú etapu vo svojom živote.

Dcéra dostala prvú menštruáciu a nestihli sme sa ešte pozhovárať – čo s tým?

Ideálne podľa psychologičky je, keď sa s dcérou zhovára blízka osoba – nielen rodičia, ale môžu to byť aj stará matka, teta, sestra, aj otec. Vyvarujte sa priveľa odborným výrazom, aby vám dieťa rozumelo, hovorte vecným, pokojným tónom hlasu. Rozhovor veďte opakovane a vyhraďte si naň dostatok času.

Otázky dieťaťa pozorne počúvajte, nebojte sa povedať „neviem“ a spoločne si naštudovať, o čo sa dcéra zaujíma, alebo si dohodnúť iný čas, premyslieť si a pripraviť odpoveď. „Je to obdobie, kedy sa môže vaša dcéra začať pýtať celkovo na sexuálny život. Netreba sa vydesiť… treba rátať s tým, že sa môže vystrašiť, ak dostane menarche, ale sme sa nestihli o tom zhovárať. Inokedy sa môže vaša dcéra utiahnuť do seba.

Všímajte si nezvyklé správanie, je dôležité zachovať pokoj a chladnú hlavu. Upokojiť a pomôcť jej na toalete, ideálne sa téme hneď venovať.“

Nerozumiem svojej dcére – ako sa cíti v tomto období?

Psychologička upozorňuje, aby ste sa nebáli spýtať sa dcéry, čo v tomto čase potrebuje, ako sa cíti a rešpektovať to. Puberta je „intímny proces a dievčatá prechádzajú zmenami, ktorým nemusia úplne rozumieť… Môže dochádzať k výkyvom správania, nestabilite nálady, pocitom hanby. Môžete ako rodičia vyjadriť s príchodom menzesu radosť a hrdosť, že dcéra dospieva, podporiť ju. To je najväčší dar, aký jej môžete dať….

To, že sa z vášho „milého a dobrého“ dieťaťa stane dieťa náladové, mrzuté, s afektívnymi výbuchmi, môžete aj vy ako rodičia ťažko niesť. Je dôležité sa nadýchnuť a postaviť sa k tomu ako k normálnemu vývinu. Dcéra musí zmenami prejsť, aby dozrela a stal sa z nej vyrovnaný dospelý človek.

Nejde to samo, preto by ste mali byť chápajúci a trpezliví, veľa sa zhovárať. Do určitej miery môžete nepríjemné správanie tolerovať, ale pri prekročení určitej hranice je potrebné zasiahnuť a pozhovárať sa – každé dieťa potrebuje hranice a treba ich preto vhodne nastaviť.“

Veľký varovný prst? Vyhnite sa téme priberania a zmeny váhy

Psychologička Szászová sa vo svojej praxi stretla s prípadmi, kedy okolie dievčat necitlivo reagovalo na prebiehajúce telesné zmeny, alebo hodnotili postavu a priberanie na váhe.

Následne sa vyvinula porucha príjmu potravy, pri ktorej dochádza k pozastaveniu menštruácie. Prípadne keď dievča nedokáže prijať svoje dospievajúce telo a zmeny s tým spojené, nechce dospieť.“ Preto by ste sa komentovaniu mali vyhnúť nielen pri rozhovoroch, ale celkovo v každodennom styku s deťmi – ako s dievčatami, tak aj s chlapcami.

„Treba si dávať pozor na komentovanie priberania, množstva jedla, potrebe kupovania nového oblečenia, lebo sa dievčatá nezmestia do starého a pod. Počas menzesu môžu mať zvýšený pocit hladu.

Dievčatá sú v čase dospievania veľmi citlivé na seba a svoju postavu, môžu sa porovnávať s inými dievčatami a pri necitlivom a opakovanom hodnotení zo strany rodičov alebo iných autorít (učitelia a učiteľky, na niektorých školách sa stále váži na telesnej výchove a nahlas sa hovoria výsledky) sa môže vyvinúť porucha príjmu potravy.

To je skupina psychických ochorení, ktoré už treba liečiť v spolupráci s detským psychiatrom a klinickým psychológom. Zároveň je potrebné zasiahnuť, ak sa necitlivo správajú iní členovia rodiny (napr. súrodenci), či kamaráti, ak majú rôzne komentáre alebo sa vysmievajú.“

Psychologička tiež upozorňuje na prostredie, v akom dievča vyrastá, ako faktor spolupodieľajúci sa na vývine jeho osobnosti a s priamym vplyvom na jeho správanie.

„Dievčatá potrebujú veľa pochopenia, podpory a lásky. Ak sa im to nedostáva a stretávajú sa s nepochopením, neprijatím, výsmechom, ale aj prílišným tlakom zo strany okolia (tlak zo školy na učenie, stres, výkony v športe a pod.), nehovoriac o psychickom a fyzickom zanedbávaní či týraní, psychika dieťaťa sa môže narušiť.

Následne môžu nastať zmeny v prežívaní, v osobnosti dieťaťa, pribudnú problémy v somatickej oblasti, ktoré sa už naprávajú len ťažko a opäť je potrebná dlhodobá lekárska a psychoterapeutická liečba.

V milujúcom a podporujúcom prostredí dieťa akúkoľvek záťaž (aj prvý menzes) zvládne oveľa lepšie než dieťa, ktoré takéto prostredie na svoj vývin nemá,“ dodáva Mgr. Szászová na záver.

Ďalšie zdroje: National Library of Medicine, Cleveland Clinic

MUDr. Andrea Hervayová získala medicínske vzdelanie na LFUK v Bratislave. Štúdium úspešne ukončila v Bratislave. Po atestačnej a pediatrickej praxi získala dve atestácie z pediatrie, vrátane európskej atestácie. Má dlhoročnú prax v odbore. Od roku 2007 ordinuje v súkromnej Ambulancii pre deti a dorast Medped, ktorej zároveň je aj odborným garantom a konateľom. Vydala mnoho publikácií v odborných časopisoch, prednáša na odborných kongresoch a fórach. V roku 2023 úspešne ukončila 3-ročné štúdium na UCM v Trnave, odbor riadenia a manažment v zdravotníctve, kde získala titul MPH.

Mgr. Nela Szászová je psychologička a psychoterapeutka, pôsobiaca v Ambulancii klinickej psychológie a psychoterapie Centrum Psyché v Bratislave. Na začiatku kariéry pracovala najmä s dospelými klientmi a klientkami, no posledné roky sa venuje najmä práci s deťmi, mladistvými a ich rodičmi. „Vnímam potrebu porozumieť im, tomu, čo prežívajú, čím prechádzajú a spoločne hľadať spôsoby, ako náročnú situáciu zvládnuť. Nachádzanie svojich vnútorných zdrojov a cesta spoznávania samého seba sú úžasnými možnosťami na rast a pochopenie vlastného prežívania.“